Daha Önce Benekli Hindi Gördünüz mü? İşte 9 Fotoğrafı…

Daha Önce Benekli Hindi Gördünüz mü? İşte 9 Fotoğrafı…

1) Karşınızda benekli hindi! Yanardöner tüyleri, mavi yüzü ve kafasındaki kırmızı ve turuncu renklerde kızılcığa benzeyen yumrularıyla muhteşem görünen bir kuş. Meksika’nın Yucatan yarımadasında, Belize’nin kuzeyinde ve Guatemala’nın kuzeyinde yaşıyor.

2)Benekli hindi, Kuzey Amerikalı yabanî hindiler (Meleagris gallopavo) ile aynı cinse ait ama bu renkli kuş farklı bir tür. “İlk bakışta bizim hindilerimize benziyor; ama renkleri, davranışları ve yaşam alanı açısından tamamen farklı” diyor Fitzpatrick Live Science’e.

3) Benekli hindiler bitki örtüsüyle (çiçekler, yapraklar vb.), fıstıkla, böceklerle, meyve ve köklerle beslenirler.

Benekli hindiler, diğer hindilerden daha küçüktür. Diğer hindilerin erkekleri 11 kiloya varırken, benekli hindinin erkekleri en fazla 5.4 kilo civarındadır. Bu kuşlar, genellikle Mart ayından Nisan ortasına kadar süren çiftleşme döneminde biraz daha ağırdırlar. Dişiler ise eşleştikten ve yumurtayla tartıldıktan sonra yaklaşık 3,6 kg gelmektedir.

4)Benekli hindinin erkek ve dişisi birbirine benziyor: ikisinin de bronz-yeşil yanardöner tüyleri ve kafalarında etçik denen, çok renkli yumruları var. Etçikler her bir hindide kendine has şekilde dağılır. “Bir düzine benekli hindiye baktım, ve her biri birbirinden farklıydı” diyor Fitzpatrick.[i]


5) Bu minik süslerin her benekli hindi için farklı dizilmesi ve estetik bir görünüm vermesi Allah’ın yaratma sanatının bir örneğidir. Sadece hindilerin dahi kendi içinde bu kadar farklı görünümler alması çok şaşırtıcı iken, her bir benekli hindinin farklı bir tasarım sergilemesi üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur. Doğadaki güzellik, bizlere Yüce Yaratıcımız olan Allah’ı tanıtmaktadır.

6) Ayrıca hindilerde tipik olarak bulunan, hatta bir sembol haline gelmiş olan kırmızı sakal, benekli hindide yoktur.

Erkekler, dişilere vurarak ve mavi, yeşil ve bronz tüylerini göstererek etkiliyorlar. Doğal Yabanî Hindi Federasyonu (DVHF)’nda yaban hayat biyolojisi uzmanı Mark Hatfield, etçik denen yumruların erkeklerde daha belirgin olduğunu ve muhtemelen çiftleşme döneminde dişi kuşu etkilemek konusunda erkeğe yardımcı olduğunu söylüyor. [i] 

7) Etçikler olarak adlandırılan turuncu ve kırmızı yumrular, erkeklerin dişilere kur yapmasına yardımcı oluyor olabilir.

Benekli hindiler sadece görünüşleriyle değil, sesleriyle de çok farklılar. Dişiler klasik gıdaklaması ve ıslığıyla bilinir ama erkek hindilerin ötüşü başta içi oyuk bir davul sesine benzer ve onu gittikçe yükselen, gıdaklama benzeri bir ses takip eder. Ornitoloji’nin Macaulay Kütüphanesi’nin Cornell Laboratuvarında online olarak dinleyebilirsiniz.

8) Yanardöner yeşil, mavi, siyah ve bronz tüyleriyle benekli hindinin muhteşem bir görüntüsü vardır.

“Kuzey Amerika yabanî hindisi gibi, benekli hindi de bir patlamış mermidir; yani sadece tehlikeden kaçmak için kısa mesafe uçabilir” diyor Hatfield ve ekliyor, “tropikal erkek hindiler aynı zamanda savunma yapmak ve hakimiyet kurmak için bacaklarının üzerinde sıçrayabiliyorlar, tıpkı kuzeyli hindi kuzenleri gibi.”[i]

“Bu kuş türü şu anda nadir bulunuyor” diyor Fitzpatrick, “Belize’deki Chan Chich ya da Guatemala’daki Tikal’de görebilirsiniz. Buralarda çok kalabalıklar, kelimenin tam anlamıyla aralarına dalabilirsiniz.” [ii]

9- Allah canlıları bu kadar süslü yaratması, süsten zevk olan bizler içindir. Kendi görüntüsünden haberi olmayan bu süslü canlılar Allah’ın tecellisidir. Allah Kuran ayetlerinde, gökyüzünü, yeryüzünü, canlıları süslediğini ve düşünenler için bir ibret olduğunu bildirmiştir.

Kaf Suresi, 6. ayet: Üzerlerindeki göğe bakmıyorlar mı? Biz, onu nasıl bina ettik ve onu nasıl süsledik? Onun hiçbir çatlağı yok.

Nahl Suresi, 13. ayet: Yerde sizin için üretip-türettiği çeşitli renklerdekileri de (faydanıza verdi). Şüphesiz bunda, öğüt alıp düşünen bir topluluk için ayetler vardır.

Please follow and like us:
6

Share This Post

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial